برای دنیای سه ساله‌ی تو

IMG_2079

عدد ها پشت هم می‌ایند و می‌روند. برای تو هر عددی که به سنت اضافه می‌شود جذاب است. بزرگ شده ‌ای و به بزرگ شدنت تعصب هم داری. واژه‌هایی مثل «خانوم کوچولو» یا «کوچولو» برآشفته‌ات می‌کند و سریع می‌گویی «من بزرگ شده‌ام». کودکی برایت خاطره است. یک نقش است که مدام بازی‌اش می‌کنی. سوال همیشه‌ات است که «من کوچولو بودم چیکار می‌کردم؟ چی می‌خوردم؟ چی می‌گفتم؟» و کافیست بنشینی به ذکر خاطرات گذشته‌ات تا غرق در شنیدن و لذت شوی. ماجراهایی که برای ما هنوز خاطره نشده، چرا که سه سال عمر طولانی‌ای نیست. اما برای تو خاطره‌بازی است و کیفِ بزرگ شدن را دو چندان می‌کند.
می‌گویند سه سال اول زندگی زمان شکل‌گیری بخش های مهم شخصیتی انسان است. اعتماد به نفس، جدیت، پشتکار، علاقه به آموختن و خیلی چیزهای دیگر. وقتی سه ماهه هستی تصوری از دخترک سه ساله‌ای که هر چیزی را می داند، بر روابط اطرافیان کنترل دارد، علاقه به آموختن دارد، کنجکاو است، فلسفه‌بافی‌های خاص خودش را دارد، مهربان است و عشق می‌ورزد و بازی را بسیار دوست دارد، کمی دور از نظر است. اما تو امروز در همین سن خاص هستی.
در این سه سال هر سالش یکجور گذشته و یک چیز سرآمد هر سال است. به یقین برای من دو تا سه سالگیِ تو سال رسیدن به مفهوم بود. واژه واژه که می‌آموختی و به کار می‌بردی، دنیای جدیدی به رویت گشوده می‌شد. راست می‌گویند که ما با زبان فکر می‌کنیم و فارغ از دنیای مفاهیم فکر کردن و تصویرسازی هم برایمان مشکل می‌شود. دو تا سه سالگی زمانه‌ی زبان آموزی‌ات بود. پایه‌های زبان مادری و نحوه استفاده آن‌ها همگی در این سال بنا می‌شود. شیرین‌زبانی‌ها، پس و پیش گفتن‌ها، حتی اشتباه به کار بردن کلمات و صرف افعال، لذت‌های ما از دنیای این روزهای توست. وقتی کلمات را می‌شکافی و از دلشان مفاهیمی بیرون می آوری که شگفت زده می‌شویم. وقتی به مدد کتاب‌ دوستی و کتاب‌خوانی ِ بی‌رویه یک‌دفعه کلمه‌ای را به کار می‌بری ذوقمان دو چندان می‌شود. وقتی به فراخور موقعیت شعری از کتاب‌ها برایمان می‌خوانی والاترین تجربه‌ی زندگی نثارمان می‌شود. شیرین زبانی می‌کنی و دنیایمان از بودنت شیرین است.
اما برای مادری که سال‌هاست حتی بدون تمرکز و تفکر می‌خواند، می‌نویسد و حرف می‌زند فرصت تازه ای از کشف به دست آمده. کشف دنیای تو کشف دنیای خودمان است. کشف و شناخت ذهنیت و فضایی که با مفاهیم برای خود می‌سازی به من هم قدرت نوع دیگر دیدن می‌دهد. دخترکم ذات دنیا ما را عادت می‌دهد. هیچ آدمی را نمی‌بینی و نمی‌شناسی که روال‌های طبیعی و امور بدیهی، ذهنش را انباشته نکرده باشد. خیلی از ما فکر نمی‌کنیم، چرا که ذات مفاهیم و دنیای اطراف را حتی نمی‌بینیم. خیلی از ما سؤال نمی کنیم چون همیشه دیده‌ایم و همه چیز برای ذهن ما جور و مرتب به نظر می‌رسد. ما با بدیهیاتِ ذهنمان زندگی می‌کنیم و همیشه کشف کردن‌ها و حرف‌های نو زدن مال کسانی است که همه چیز برایشان بدیهی نیست. دنیای طبیعیِ طبیعی ِ این روزها را می‌شکافند. پرسش می‌کنند. به ساده‌ترینِ چیزها فکر می‌کنند. همه‌ی اینها از خصوصیات این روزهای توست. این روزهایی که برایت هیچ چیز طبیعی نیست. همه مفاهیم به چشمت می‌آید و برایشان خلق می‌کنی و یا از آن‌ها سؤال می‌کنی. دنیای امروز تو همان چیزی است که ما باید برای زندگی بهتر، همیشه درخود زنده نگه داریم و فراموشش نکنیم. اما ما مدت‌هاست فراموشمان شده . کاش تو هم مبتلا به فراموشی ما نشوی. امروزت را خوب و زنده نگه‌دار. از ساختن مفاهیم تازه، از خلق دنیای جدید واژگان، از چینش تصاویر مفهومی جدید هیچ ابایی نداشته باش. اگر من یا هربزرگتر دیگری خواستیم اصلاحت کنیم و به دنیای فراموشی‌زده‌ی خودمان دعوتت کنیم مقاومت کن. خوب خواندن دریچه بزرگی به رویت می‌گشاید از مفاهیمی که برای تفکر به کارت خواهد آمد. بنشین و خودت دنیای پراز مفهوم جدیدت را بساز. دنیایی که اگرچه امروز کودکانه، اما فردا بالغ خواهد شد و یقینا می تواند زیباتر از هستیِ این روزهای ما باشد.
خیلی از آدم‌هایی که دوست دارند به فهم بهتری برسند به دنبال رسیدن به فرصتی هستند تا بدیهیات دنیا را در پرانتزی بگذارند تا ذهن و زبانشان فارغ از آن بیاندیشد. من به تو غبطه می‌خورم که در دنیای خیالت هیچ چیز بدیهی نیست. وقتی درباره دنیای خودت و دنیای ما حرف می‌زدی به من گفتی « دنیای من کوچک‌تر از دنیای شماست. خیلی هم دور نیست. اما یه سوراخی پشتش داره که هروقت تنگ شد از اونجا فوت می‌کنم تا بزرگ بشه»
دخترک نازنینم به دنیای سیال ذهن تو غبطه می‌خورم و امیدوارم تا همیشه این دنیا کنارت بماند.
تولدت مبارک دخترک سه ساله من

salma476

Advertisements
این نوشته در Uncategorized ارسال شده. این نوشته را نشانه‌گذاری کنید.

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s